+48 604 492 979

Możliwe problemy z adopcją

Dogi szukające domów

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że jako stowarzyszenie nie oceniamy przyczyn oddania psa, bo nie o to chodzi. Najważniejsze żeby pomóc psu i zapewnić mu jak najlepsze warunki.  Psy adopcyjne, to psy o zróżnicowanych charakterach. Oddawane są z różnych przyczyn.  Czasem z przyczyn losowych, kiedy to np. warunki zdrowotne, nagłe zmiany życiowe zmuszają właścicieli do rozstania ze swoimi ukochanymi psami. Są to, przynajmniej teoretycznie najłatwiejsze adopcje, choć dla psa nigdy one nie są łatwe. Często jednak jest to konieczność i wtedy również chodzi o dobro psa. Zwykle w takich sytuacjach byli i aktualni właściciele psa utrzymują ze sobą kontakt i wspierają się. Przekazują sobie niezbędne informacje. Wtedy wiadomo, co pies lubi jak się zachowuje w danych sytuacjach, co je, gdzie śpi, co lubi robić, czego nie lubi.  Nie zawsze jednak jest tak sielankowo.  Częściej niż z powyższych przyczyn, do adopcji trafiają psy po przejściach. Są to psy ze schronisk, psy porzucone, psy znalezione o niewiadomych losach, psy niesocjalizowane, wymagające ogromnej pracy w wychowaniu. Również psy z interwencji, chore, niedożywione.  Każdy pies, który zmienia otoczenie potrzebuje czasu na aklimatyzację.

  • AKLIMATYZACJA

Zależy to od charakteru psa, jeden w tym samym dniu traktuje nowy dom jak własny, inny potrzebuje miesiąca, dwóch, trzech. Typowy okres aklimatyzacja wynosi od dwóch tygodni do miesiąca, w skrajnych przypadkach rozciąga się to do roku i więcej.  W okresie aklimatyzacji pies zachowuje się czasem nieprzewidywalnie.  Może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Nie należy wtedy na niego krzyczeć i absolutnie nie stosować kar cielesnych, bo może to spotęgować takie zachowanie. Często psy 2, 3, 4 letnie muszą być uczone czystości jak małe szczeniaki, bo mieszkały w budzie, w kojcu, w schronisku gdzie nikt ich nie uczył, że trzeba załatwiać się podczas spaceru, bo spacerów przecież nie było. Najlepsza metoda to nagradzanie za dobre zachowanie, czyli za załatwienie potrzeby na dworze – nagroda, pochwała. Czasem mimo, że pies wie co i jak, to zdarzy mu się załatwić w domu ale trzeba mu to wybaczyć, nie wiemy jakie frustracje dręczą psa po przejściach.

  • NISZCZENIE SPRZĘTÓW

Pies może niszczyć sprzęty domowe, ubrania, buty, drzwi. Na pewno nie robi tego celowo. Może to robić pies niewybiegany, znudzony, ciekawy świata szczeniak. Pies potrzebuje naszej uwagi i czasu, potrzebuje spożytkować gromadzoną z pożywienia energię. Pies powinien mieć własne zabawki. Specjaliści zalecają aby je zamieniać, to znaczy chować jedne, dawać drugie i co pewien czas zamieniać.

  • AGRESJA

Pies może warczeć na domowników. Często nie wiemy dokładnie jakie losy spotkały psa. Pies może mieć traumy z różnych przyczyn, był np. bity. Żeby stosunki między człowiekiem i psem układały się dobrze, często potrzeba czasu, ponieważ pies musi nabrać do nowych właścicieli zaufania, musi poczuć się bezpieczny. Najlepiej na początku zostawić go samemu sobie, nie uszczęśliwiać na siłę, głaskaniem, przytulaniem i obserwować. Jeśli widzimy, że pies się boi i ucieka w jedno miejsce, to traktuje to miejsce jak azyl i nie zmieniajmy tego na siłę, przyjdzie czas że będzie się od człowieka domagał pieszczot.  Może ugryźć i nie zawsze będzie to objaw agresji. Może, to być objaw strachu, niepewności, pies może czuć się zagrożony. I to my ludzie musimy zrobić wszystko żeby ponownie zaufał.  Może niechcący zrobić krzywdę chodzi tu głównie o to, że Dog Niemiecki to pies ogromnych gabarytów i wagi ciężkiej. Tylko niektóre Dogi zachowują się delikatnie.  Inne mogą nadepnąć, popchnąć, nawet przewrócić.  Mogą skoczyć na ramiona, brak przygotowania nawet u dorosłego zazwyczaj kończy się wtedy przewróceniem.  Posiadacze dogów wiedzą o tym doskonale.  Szczególnie powinni to wziąć pod uwagę rodzice mieszkający z dziećmi lub ludzie starsi.

Wszystkie zaburzenia zachowań powinno się skonsultować ze specjalistą szkoleniowcem, behawiorystą, żeby poznać przyczynę i móc konsekwentnie eliminować przyczyny.  Pamiętajmy pies nie jest rzeczą, pies czuje. Zanim wyrazisz chęć adopcji zastanów się i przemyśl wielokrotnie, czy podołasz również niedogodnościom.

  • ŚLINIENIE

Dogi Niemieckie ślinią się. Ślinią się czekając na jedzenie, ze stresu, z gorąca i z wielu innych powodów. Potencjalny posiadacz doga musi o tym wiedzieć, że glut na meblach, ścianach, lustrach, podłogach to codzienność i urok obcowania z dogiem. Jeśli nie jest w stanie zaakceptować ciągłego chodzenia z mopem i ze ścierką po piciu i jedzeniu, to powinien zrezygnować z adopcji.

 

Zalecana lektura dodatkowa:

„Pies rodzinny. Poradnik. Opieka i wychowanie” Brian McGovern

„Sam wychowasz swego psa” Bogusław Górny, Zofia Mrzewińska

„Sygnały uspokajające” Turid Rugaas

Kliknij i wpłać na dogi bezpośrednio przez Pomagam.pl!

Adopcja wirtualna

Jeżeli nie masz możliwości zaadoptowania Doga niemieckiego a rasa ta jest bliska Twojemu sercu, możesz stać sie wirtualnym opiekunem psa do adopcji.

Deklarujesz comiesięczną wpłatę na wybranego przez siebie psa ,kwota wpłaty jest dobrowolna i to ty ustalasz jej wysokość.

Dogi czekające na adopcję

Czujesz, że jesteś gotowy pomóc nam jeszcze bardziej? Twój dom jest otwarty na przyjęcie nowego lokatora? To świetnie, ponieważ możemy Ci przedstawiać nasze psy w potrzebie do adopcji.